Wycieczka rowerowa do Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

25 września 2014 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami p. Mariolą Prostek, p. Agatą Sokół i p. Markiem Iwanowskim udali się na wycieczkę rowerową do Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku.

Odwiedziliśmy mogiły zbiorowe w lesie Jeziorkowskim. Funkcję społecznego kustosza tego miejsca objęła pani Beata Sejnowska-Runo. Pani Kustosz przybliżyła nam historię Jeziorkowskich mogił zbiorowych, w których pochowano prochy ofiar trzech egzekucji dokonanych przez hitlerowców w 1942 i 1943 r.:

– starców z domu opieki w Pieńkach Borowych (ok. 60 osób),

– więźniów politycznych z więzienia w Łomży (ok. 62 osoby),

– zakładników spośród inteligencji miasta Łomży (ok. 52 osoby).

Spośród tej grupy ofiar ocalał tylko Jerzy Smurzyński, który wyszedł rano z domu, dzięki czemu uniknął egzekucji.

Można też tam było zobaczyć gablotę z butami ofiar. Uczniowie i nauczyciele posprzątali mogiły oraz pomodlili się przy każdej z nich, zapalili też znicze. Nastrój był podniosły i uroczysty. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

Otrzymaliśmy list adresowany do uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kisielnicy. Napisał go pan Jerzy Smurzyński:

„ Moi Drodzy Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Podstawowe w Kisielnicy!

Może trudno będzie Wam wyobrazić sobie, ale kiedy zostałem skazany na śmierć w tym miejscu, byłem niewiele starszy od Was. W ciągu kilku godzin straciłem Rodziców i dom rodzinny. Moje beztroskie życie zostało bezpowrotnie przerwane. A za to, aby Wam to nie groziło, moje pokolenie zapłaciło ogromną cenę. Tak jak Ci, którzy tu spoczywają – cenę życia. Ale o tym wszystkim opowiedziała Wam już pani Kustosz.

Dlatego jestem wdzięczny Waszym Nauczycielom, że zorganizowali dzisiejszą lekcję, w czasie której poznaliście w opowiadaniu to wszystko, co ja przeżyłem w rzeczywistości wojennej w 1943 roku (71 lat temu). Dziękuję Wam za odwiedzenie tej polany, która jakby się to mogło wydać, nie jest zwykłym cmentarzem, ale Miejscem Pamięci Narodowej, miejscem zadumy i pamięci o tych, którzy zapłacili swoim życiem, abyście Wy mogli dzisiaj zbiorowe w lesie Jeziorkowskim. Cmentarzem opiekuje się Szkoła Podstawowa w Jeziorku. uczyć się w polskiej szkole i żyć takim beztroskim życiem, jakim żyłem ja, kiedy równie 75 lat temu, byłem też uczniem VI klasy szkoły powszechnej w Łomży.

Jerzy Smurzyński – ostatni żyjący skazaniec z Jeziorkowskiego lasu”

opracowanie:
Patrycja Sobczyńska, kl. VI

19 25 37 45 52 62 103313ca0704ae6587dd9d82056f0376 d89bbec88e90fb507d41a315f5c9f13e

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *