“W TOBIE JEST ŚWIATŁO”

SPRAWOZDANIE Z JASEŁEK

„W TOBIE JEST ŚWIATŁO„ 2019 r.

Coroczną tradycją naszej szkoły są jasełka przygotowywane przez uczniów  kl. V, VI i VII pod opieką Pani Marioli Prostek. W tym roku jasełka odbyły się w dniu 17 grudnia 2019 r. o godzinie 11.00  na pierwszym piętrze. W pięknie udekorowanym korytarzu szkolnym zebrali się wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym, na czele z Panią dyrektor Wiesławą Masłowską oraz Radą Pedagogiczną. Swoim przybyciem zaszczycili nas zaproszeni goście Pani Agnieszka Filipkowska dyrektor Centrum Usług Samorządowych w Piątnicy, Pani Barbara Joanna Sobczyńska-Wanke – Sekretarz Gminy w Piątnicy i Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Weber. Również na uroczystość przybyli zaproszeni nasi rodzice oraz dziadkowie. Scenografia była przepiękna, która wprowadzała całą zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą oprawę i miłe doznania zadbali zdolni aktorzy na czele z wokalistami. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzenia Pana Jezusa. Akcja opowieści dzieje się na miejskiej ulicy po wigilii, gdzie spotkała się młodzież, aby podzielić się ze sobą nurtującymi ich problemami. Naraz pojawia się  w alei Józef z Maryją szukający schronienia na noc, wypytują się napotkanych dzieci gdzie mogą znaleźć dach nad głową. W końcu Świętą Rodzinę prowadzi do kościoła jeden z a chłopców zwany Gabrielem. Dzieci siedzące na ławce zdecydowały się  odwiedzić  chorego na białaczkę kolegę by porozmawiać z nim w tą wigilijną noc. Do stajenki przybyli trzej królowie, by złożyć pokłon narodzonemu dziecięciu. Całość przedstawienia pokazuje nam sceny narodzonego dzieciątka, mędrców, dzieci, wszystko to przeplatane było kolędami. Ogromne było zagazowanie młodych aktorów, oraz Pani Marioli Prostek opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie  wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

 

Sporządził: Kacper Żebrowski kl. V

 

RECENZJA JASEŁEK 2019

Jednym z elementów świąt Bożego Narodzenia są przedstawienia wystawiane w szkołach. Jasełka przygotowane przez uczniów z Kisielnicy w roku 2019 pt. ,,W TOBIE JEST ŚWIATŁO „ odbyły się siedemnastego grudnia o godz. 11:00.Na przedstawienie zostali zaproszeni  wójt gminy Piątnica – Artur Wierzbowski,

radni –Krzysztof Weber i Marek Konopka, pani dr. Agnieszka Filipkowska, pani sekretarz Barbara Sobczyńska Wenke, rodzice, mieszkańcy miejscowości i księża.

Przedstawienie zostało przygotowane  przez uczniów klas 2,3,5,6,7, pod nadzorem  pani Marioli Prostek. Pani Urszula Kalinowska, wsparła nas niektórymi strojami .

Jasełka w roku 2019 były nietypowe, można powiedzieć, że uczniowie” wyszli na ulicę”. Przedstawienie zachęciło  nas do zastanowienia się Co jest, w tym czasie najważniejsze? Spory o to kto ma rację? Czy uczczenie tego święta jako Bożego Narodzenia ?

Na początku spektaklu usłyszeliśmy dwie pastorałki w wykonaniu uczennic z klasy drugiej i trzeciej. Potem byliśmy świadkami rozmowy dzieci , które uciekły z domu po Wigilii. Nagle do Kaśki przyszedł SMS od Błażeja. Chłopak chorował na białaczkę. Jednak jego stan zdrowia znacznie się  poprawił .Wiadomość bardzo ucieszyła grupę przyjaciół. Postanowili zrobić mu niespodziankę  i go odwiedzić. Jednak  przyszła do nich para ludzi spodziewająca się dziecka i szukająca schronienia. Następnie  w ten sam sposób przybyli do nich pastuszkowie i trzej królowie również szukający schronienia. Uwagę dzieci przykuły staroświeckie stroje w jakich przybyły do nich postacie podobne do biblijnych. Gdy dzieci kontynuowały rozmowę dotyczącą odwiedzin podeszła do nich dziewczyna. Po chwili zaczęła ich namawiać, by napili się alkoholu  dla poprawy humory. Przyjaciele odmówili troszcząc się wzajemnie. I poszła spotkać się z Błażejem .Ich znajomy bardzo ucieszył się z odwiedzin. Na spotkaniu przedstawiono mu nowego kolegę, który był podejrzewany o bycie aniołem, który zszedł na ziemię. Przyjaciele po skończonej rozmowie poszli do kościoła. Później usłyszeliśmy kilka pastorałek, w tym jedna rapowaną, opowiadającą o krótkiej historii dzieci.

Po jasełkach  wszyscy goście podzielili się opłatkiem.