VII Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w Drozdowie

Dnia 8 listopada 10 uczniów naszej szkoły wzięło udział w VII Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Wojskowej poświęconej W. Lutosławskiemu w Drozdowie.Ideą konkursu było upowszechnianie piosenki patriotycznej i wiedzy historycznej.    

Konkurs organizowany był we współpracy z Wójtem Gminy Piątnica, Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia w Zambrowie, parafią rzymsko-katolicką pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie i Muzeum Przyrody w Drozdowie.

W jury zasiedli: ks. proboszcz Aleksander Suchocki, historyk z muzeum Marcin Rydzewski i Krzysztof Witkowski – dyrektor PSM i przewodniczący komisji konkursowej.

Konkursem upamiętniliśmy i uczciliśmy w radosny sposób międzyszkolne obchody Święta Niepodległości. Przy pomocy wielu znanych piosenek z czasu powstań narodowych, Bitwy Warszawskiej, wojen światowych i okresu po roku 1945, do którego nawiązują utwory cyklu Panny Wyklęte i Morowe Panny została opowiedziana trudna historia narodu polskiego. Dzieci wybrały piosenki w starszych lub nowoczesnych aranżacjach, lecz coraz chętniej sięgają po nowsze utwory. Ks. Suchocki doceniał rosnący z roku na rok poziom wykonawczy, a historyk zachęcał do szukania utworów, związanych z historią lokalną, mogącą dotyczyć Łomży, Wizny, Nowogrodu. Konkurs ma rangę powiatowego i patronaty: starosty łomżyńskiego i wójta gminy Piątnica. Wicestarosta Maria Dziekońska podkreśliła ważność konkursu, a wójt Artur Wierzbowski gratulował idei i organizacji.

Wyniki konkursu 

Zespoły w kategorii klas IV – VIII

– II miejsce SP Drozdowo – Uwierz, Polsko

– III miejsce zespół SP Kisielnica – z piosenką  „Głodni niepodległości”

  1. Julia Sakowska,
  2. Monika Sokołowska
  3. Kinga Sejnowska
  4. Weronika Przestrzelska
  5. Julia Kowalewska

wyróżnienie – duet SP Rakowo – Boginie

Zespoły w kategorii klas I – III  (od 9 – 10 lat)

– I miejsce – zespół SP Kisielnica – z piosenką „Myślimy o Polsce”

 

  1. Aleksandra Cieniewicz – kl.II lat 8
  2. Amelia Sakowska – kl. III. Lat 9
  3. Natalia Litwińska – kl. II. Lat 8
  4. Maja Sakowska – kl. III. Lat 9
  5. Gabriela Kołakowska – kl. III. Lat 9

  – II SP Wygoda – To nasza Ojczyzna